KeelCrab

03.11.2016 nauCAT
  •  Share on X
KeelCrab
Tehnički podaci
Proizvođač: Aeffe s.r.l. (IT)

Podvodni dron KeelCrab je prvi ROV uređaj za brigu o podvodnom dijelu trupa broda, koji je u potpunosti projektiran i izrađen u Italiji. Brz, praktičan, lagan i jednostavan za korištenje, na jednostavan će način smanjiti potrošnju goriva broda držeći mu trup u savršenom stanju za postizanje vrhunskih performansi. Njegovom pojavom na tržištu započet će kraj zagađivanja mora antivegetativnim bojama i napokon otvoriti put za zelena rješenja čuvanja okoliša, ali i novčanika vlasnika brodova.

Alge i druga vegetacija koja se prilijepi za dno broda, utječu na njegove performanse, potrošnju goriva i trajnost. I umjesto da se brod izvadi iz vode kako bi se dno očistilo visokotlačnim čistačem i raznim kemikalijama, KeelCrab će efektivno očistiti dno dok je brod u vodi. Težak samo 9,5 kg, dugačak i širok 43 cm, te visok 38 cm, KeelCrab će za jednu minutu očistiti 2 kvadratna metra dna (prevedeno, to znači da bi dno 12-metarskog broda očistio za manje od jednog sata).

Dron je zamisao talijanskog poduzetnika Fabia Terzaghia i baziran je na istovjetnom uređaju koji se koristi za čišćenje ribljih spremnika. Terzaghi preko web stranice Kickstarter pokušava doći do investitora i namaknuti 74.000 eura, potrebnih da krene u proizvodnju.

Kako bi uređaj mogao čistiti dno broda, koristi vakuum iz centralnog impelera ili turbine, koje pokreće beskontaktni motor. To robota drži čvrsto uz dno broda dok s njega skida alge. Robota po oplati pokreću gumene četke u svim smjerovima. Takvo čišćenje daje odlične rezultate na dijelu ispod vodene linije i na glisirajućim dijelovima broda.

Dronom se upravlja s palube pomoću jednostavnog daljinskog upravljača s gumbima za smjer i ekranom. Dolje, LED svijetlo i videokamera omogućuju operateru da vidi rezultate rada i što još treba očistiti. KeelCrab se također može koristiti i kao inspekcijski uređaj bez obzira na čistoću podvodnog dijela broda.

Ovakav uređaj će umnogome pomoći sportskim jedriličarima na dužim regatama da brzo očiste dno broda, ali i da provjere stanje podvodnog dijela u slučaju sumnje u kakav kvar. Naravno, postat će i obavezan dio opreme na većim brodovima i mega jahtama.

nauCAT©
Foto: KeelCrab

  •  Share on X

Najčitanije