EFOY COMFORT gorive ćelije

13.02.2014 nauCAT
  •  Share on X
EFOY COMFORT gorive ćelije
Tehnički podaci
Proizvođač: SFC Energy AG (DE)

EFOY COMFORT generatori gorivih ćelija nude presudne prednosti u odnosu na druge autonomne izvore električne energije, kao što su dizelski generatori, solarni moduli ili vjetrovni generatori. Oni su neovisni o vremenu, tihi i daju pouzdanu energiju u svako vrijeme, bilo gdje. Integrirani u male odvojene odjeljke broda, konstantno prate stanje napunjenosti brodskog akumulatora, automatski ga nadopunjujući kad god je potrebno. S njima se vlasnik broda više ne mora brinuti da će ikada ostati bez energije. EFOY COMFORT nije potrebno održavati i radit će potpuno automatski dok god ima goriva.

SFC Energy AG reagirao je na pozive za veću fleksibilnost kod instalacije popularnog generatora gorivih ćelija EFOY COMFORT. Dulja veza s patronom u budućnosti će korisnicima dopustiti postavu M5 ili M10 gorivu patronu na drugu razinu u odnosu na uređaj, omogućujući ugradnju pogonske patrone iznad ili ispod EFOY COMFORT generatora. To je vrlo korisno u uvjetima ograničenog prostora, posebno kod manjih jedrilica ili kampera.

EFOY COMFORT, lagan, tih i pouzdan cjelogodišnji generator električne energije za rekreacijske primjene isporučuje se u tri modela s dnevnim kapacitetom punjenja od 80, 140 ili 210 Ah.

Princip rada:
Gorive ćelije koriste katalizator u svrhu odvajanja pozitivnog i negativnog električnog naboja u reaktantnom gorivu uz dobivanje toplinske energije kao usputnog produkta. Premda je princip na kojem je zasnovan rad gorivih ćelija otkriven još prije više od 150 godina, razvoj gorivih ćelija je značajno ubrzan tek razvojem programa istraživanja svemira. Gorive ćelije znatno proširuju mogućnosti dobivanja i iskorištavanja električne energije u različitim pa i nepovoljnim okolnostima (podmorska i svemirska istraživanja itd.).

Gorivi članak je elektrokemijski uređaj koji služi za neposrednu konverziju kemijske energije, sadržane u nekom kemijskom elementu ili spoju, u istosmjernu električnu struju. Gorivi se članak, isto tako kao i baterija, sastoji iz dviju elektroda uronjenih u isti elektrolit. Na anodi gorivog članka oksidira se gorivo, tj. neki kemijski element ili spoj visokog sadržaja unutrašnje energije. Elektroni, proizvedeni oksidacijom goriva, odvode se od anode vanjskim krugom vodiča i preko trošila (otpornik, električni motor istosmjerne struje, žarulja i sl.) do katode. Na katodi neki se drugi element ili spoj (oksidans) reducira zahvatom elektrona proizvedenih na anodi. Produkti reakcije, negativni i pozitivni ioni, spajaju se u elektrolitu, a nastali produkt odvodi se iz gorivog članka. Često je konačni produkt reakcije isti kao da je gorivo izgorjelo u oksidansu uz direktnu pretvorbu kemijske u unutrašnju termičku energiju. Odatle i potječe naziv gorivi članak.

Gorivi članci su visoko djelotvorni pretvarači energije. Bez pokretnih su dijelova i rade bez buke. Primjena gorivih članaka do sada je bila ograničena na svemirske letjelice i u neke vojne svrhe, dakle tamo gdje visoka nabavna cijena nije bila primarna. Sada, kada kompanija SFC Energy AG širokom tržištu nudi svoje generatore gorivih ćelija, primjena gorivih članaka postala je dostupna svima koji svoje slobodne vrijeme vole provoditi u prirodi. To se posebno odnosi na nautičare i kampere, kojima obiluje jadranska obala.

O kompaniji SFC Energy AG
SFC Energy AG je tržišni lider za nemrežnu i stacionarnu proizvodnju i distribuciju energije. Sa skoro 30.000 prodanih gorivih ćelija kompanija je već godinama uspješno i globalno potpuno komercijalizirala svoje nagrađivane proizvode na potrošačkom, industrijskom i zaštitarsko-sigurnosnom tržištu.

nauCAT©
Foto: SFC Energy AG

  •  Share on X

Najčitanije