Sigurni Propeler – propeler koji spašava život

13.12.2009 nauCAT
  •  Share on X
Sigurni Propeler – propeler koji spašava život

Sigurni Propeler novi je propeler koji neće porezati, ozlijediti ili usmrtiti ljude ili morski svijet. On je skoro isti kao i normalni propeler po svojoj konstrukciji sa istim svojstvima pogona, ali je presudna njegova oblikovna varijacija koji omogućuju da njegovi rubovi nimalo ne ozlijeđuju osobu koja dođe s njim u kontakt.

Kako radi
Sigurni Propeler izgleda i radi kao normalni propeler. Napravljen je iz istih materijala i radi jednako učinkovito u smislu brzine. Međutim, presudna promjena dizajna krakova omogućuju osobi da doslovno stavi ruku u krak bez bilo kakvih ozljeda. Propeler nastavlja normalno raditi, no ljudi ili morski svijet ostaju neozlijeđeni.

Izum je blizak dizajnu standardnog propelera bez pokretnih dijelova. Propeler se ne prestaje okretati kada dođe u kontakt sa čovjekom ili morskom životinjom zbog redizajniranih krajeva propelerskih krakova.

Sigurni propeler ima zaobljenu ili tupu udarnu površinu, za razliku od standardnog koji ima oštar rub koji se sam oštri pri upotrebi. Zaobljeni rub ima tendenciju zatupljivanja za vrijeme upotrebe, čime postaje još manje opasan kada dođe u kontakt sa čovjekom ili morskom životinjom. Ovakav dizajn ne može porezati ili odrezati ekstremitete ili druge dijelove čovjeka ili morskih životinja.

Jednostavan redizajn rubova krakova propelera može se jednostavno napraviti neznatnom izmjenom standardnog propelerskog kalupa i isplativ je. Takav je dizajn primjenjiv na kompletan opseg propelerskih dizajna od motora od 2 KS do motora za kontejnerske brodove.

Izum također pomaže pri smanjenju drugog po život opasnog problema, a to je kavitacija. Kavitacija proizlazi iz nastajanja parnih mjehurića oko propelera, koji mogu uzrokovati potpuni prestanak rada motora i potencijalno može dovesti do prevrtanja broda. Kod uobičajenih propelera kavitacija uzrokuje potpuni gubitak snage ili poriva broda. Ovaj gubitak porivne snage uobičajeni je uzrok prevrtanja broda i gubitak mnogih života i brodova.

Sigurni Propeler ima proreze na krakovima propelera. To je također jedan dodatni dio patentiranog izuma. Prorez pomaže propeleru da se oslobodi pretjeranog pritiska vode na površinu kraka, omogučujući da taj pritisak prođe kroz otvor. Sigurni Propeler testiran je na gubitak brzine i pokazao je da ima zanemarivi utjecaj na brzinu broda uz golemu prednost u odnosu na propelersku zaštitu.

O izumitelju
Colin Chamberlain radi na izgrađivanju energetske mreže, ali nautiku voli cijeli svoj život. Svoj je prvi izum patentirao prije 20 godina, a s izumiteljstvom se bavi sve do danas. U svoje slobodno vrijeme uživa u ribolovu, motociklizmu i izrađivanju raznih stvari.
Za više informacija o sigurnosnom propeleru kontaktirajte: aussafetyprops@bigpond.com
nauCAT.com©/abc.net.au

 

  •  Share on X

Najčitanije